HOME

ABOUT US

MEMBERSHIP

LINKS

CONTACT US
 
 

Paratroopers of the 505th Regimental Combat Team


 

505th Parachute Infantry Regiment


 

                                                                   

                                                                                                                                             Contact us

 



 

                                                                                                                Paratroopers listed in alphabetical order.
                          Photos are the property of the © 505th Regimental Combat Team Association. They may not be duplicated, copied or scanned in whole or in part. > © 2015.

 

Tech/4 Donald L Adrianson - HHC Lt. Col. Mark Alexander - 2HHC Pvt Percy Altman - F Co. - KIA Holland October 5th 1944 Private Verlaine B. Alton - H Co. - KIA June 21st 1944 near Bois de Limors, France Private John Alway - G Co.
 Tech/4 Donald Adrianson - HHC     Col. Mark Alexander-2HHC     Pvt Percy Altman - F Co.    Pvt. Verlaine B. Alton - H Co. Pvt. John "Red" Alway - G Co.

 

 

Tech/4 Edwin "Eddie"  Ames - Medic - Silver Star Medal Cpl. Kenneth Austin - 2HHC S/Sgt. Berge Avadanian - 2HHC Pvt. Elmer Baker - G  Co. -  KIA Holland October 5th 1944 Pvt. Frank Balch - E Co.
   Tech/4 Edwin Ames - Medic  Cpl. Kenneth Austin - 2HHC  S/Sgt. Berge Avadanian - 2HHC    Pvt. Elmer Baker - G Co.    Pvt. Frank Balch - E Co.

 

 

Corporal Nick Barres - G company Lt. Col. Herbert Batcheller- HHC - KIA Normandy June 7th 1944 Staff Sgt. Clayton Bauer - 3HHC Pfc. Calvin Beckemeyer - H Co. Purple Heart medal recipient. Pfc. James Belt - H Co. BSM
   Cpl. Nick Barres - G Co.  Lt. Col. Herbert Batcheller - HHC  S/Sgt. Clayton Bauer - 3HHC  Pfc. Calvin Beckemeyer - H Co.    Pfc. James Belt - H Co.

 

 

Private Dave Berardi - A Co. - KIA January 6th 1945 in the Ardennes offensive Pfc. Eldon Berry - H Co. Sgt. Bill Bishop - G Company Sgt. Joe L. Blakeslee - E Company Pfc. Ernest Blanchard - HQ Co.
   Pvt. Dave Berardi - A Co.      Pfc. Eldon Berry - H Co. Sgt. Bill Bishop - G Co. Sgt. Joe L. Blakeslee - E Co. Pfc. Ernest R. Blanchard - HQ Co.

 

 

S/Sgt. Bill Blank - G Co. - 4 Combat Jumps Pfc. Charles Blankenship - F Company S/Sgt Norell M. Blankenship - I Company Pfc. Walter Blasik - G Co. - Silver Star medal. Herbert E. Blaylock - E Co.
     Sgt. Bill Blank - G Co.    Pfc. Charles Blankenship - F Co.    S/Sgt Norell Blankenship - I Co.    Pfc. Walter Blasik - G Co. Herbert E. Blaylock - E Co.

 

 

Pfc. Earl Boling - E Co Sgt. Duke Boswell - G Company Private Alfred C. Breault - A Co. Raymond Bridgen - E Co. 2nd Lt. William Brunsman - I company - Silver Star medal - 4 combat jumps.
      Pfc. Earl Boling - E Co.    Sgt. Duke Boswell - G Co.    Pvt. Alfred Breault - A Co.    Raymond Bridgen - E Co. 2nd Lt. William J. Brunsman-I Co.

 

 

Private Armon Buchanan - G Co Sgt. Dave Bullington - A Co. - 4 Combat Jumps Pfc. Richard Busby - 2HHC Cpl. Kelly Byars - A Co. Pfc. John Cages - E Co.
Pvt. Armon Buchanan - G Co. Sgt. Dave Bullington - A Co.    Pfc. Richard Busby - 2HHC    Cpl. Kelly Byars - A Co. Medic    Pfc. John Cages - E Co.

 

 

Pfc. William Calbreath - A Co. Lt. Harold J. Carroll - B company Pfc. Nick Cavallero - I Company - KIA January 3,1945  Fosse, Belgium William F Christ - E Co. width= Tech Sgt Wheatley Christensen - G Co. - 4 Combat Jumps
Pfc. William Calbreath - A Co.    Lt. Harold J. Carroll - B Co. Pfc. Nick Cavallero - I Co. William F Christ - E Co. T/Sgt.Wheatley Christensen - G Co.

 

 

S/Sgt. John W. Clancy - B Co. medic  width= Tech/4 William A. Clark - Service company Private James L. Cole - 3HHC  KIA October 1st 1944 in Holland Pvt. James Coleman - 2HHC - 4 Combat Jumps Lt. Sam Cook - 3HHC
S/Sgt. John Clancy - Medic Tech/4 William Clark - Svc. Co. Pvt. James L. Cole - 3HHC Pvt. James Coleman - 2HHC Lt. Samuel Cook - 3HHC

 

 

2nd Lt. James J. Coyle - E Co. Pfc. Jack O. Cross - H Co. Pfc. Les Cruise - H Co. Corporal Julius Curtis - G Company - Purple Heart medal Normandy  Pfc. Richard Cutler - I Co.
2nd Lt. James J. Coyle - E Co. Pfc. Jack O. Cross - H Co.    Pfc. Les Cruise - H Co.    Cpl. Julius Curtis - G Co.    Pfc. Richard Cutler - I Co.

 

 

 S/Sgt Winfred Davies - C Co. SSM - PH w/olc  Pfc. Weyland Davis - 1HHC  Pfc. Russell U. Day - B Co. Pvt. Elwood Dean - F Co. Private Harold A. DeLosh
   S/Sgt Winfred Davies - C Co.    Pfc. Weyland Davis - 1HHC    Pvt. Russell U. Day - B Co.    Pvt. Elwood Dean - F Co.    Pvt.Harold DeLosh - A Co.

 

 

Pvt V. P. Dewailly - D Co. Max DiBean - 1HHC - Pathfinder Pfc. John T. Diffin - G Co. Captain John J. Dolan - A Co. Frank Dostie - G Company
   Pvt. V. P. Dewailly - D Co.    Max DiBean - 1HHC    Pfc John T. Diffin - G Co.    Captain John J. Dolan - A Co.    Francis E. Dostie - G Co.

 

 

Robert Dumke - 2HHC S/Sgt Timothy Dyas - A Co.  POW-Sicily Pfc. Edward E. Easton - D Co. PH Sgt. Quinton Echols - G Co. Corporal Chick Eitelman - 2HHC - Silver Star medal
   Robert Dumke - 2HHC S/Sgt Timothy Dyas - A Co. Pfc. Edward E. Easton - D Co. Sgt. Quinton Echols - G Co. Corporal Chick Eitelman - 2HHC

 

 

Corporal James D Edwards - H Co. Col. William E. Ekman - HHC Sgt. Ralph D Erickson - D Co. Private Delos Eveland - Headquarters Co. 3rd Bn. 1st Lt. John J. Field - E Company
   Cpl. James Edwards - H Co.    Col. William E. Ekman - HHC    Sgt. Ralph D Erickson - D Co.    Pvt. Delos Eveland - 3HHC    Lt. John J. Field - E Co.

 

 

Sgt. Wallace "Leo" Figueroa - D Company Sgt Martin Finkelstein - H Co.- POW Normany Pvt. Calvin Fisher - G Co. - 4 Combat Jumps Pfc. Raymond E. Fiske - 3HHC - KIA Sicily July 11th 1943 Pfc. Billy J. Fleming - D Co. - 4 Combat Jumps
Sgt Wallace Figueroa - D Co. Sgt Martin Finkelstein - H Co. Pvt. Calvin Fisher - G Co. Pfc. Raymond E. Fiske - 3HHC Pfc. Billy J. Fleming - D Co.

 

 

Pfc. Harrold R. Flintoff - I Co. PH Pfc. Dennis Force - I Co. PH Wesley Forsythe - E Company George Fotovich - D Company Sgt. Melvin Fryer - 1HHC
Pfc. Harrold R. Flintoff - I Co. Pfc. Dennis R. Force - I Co. Pvt. Wesley Forsythe - E Co. Pfc. George Fotovich - D Co. Sgt. Melvin Fryer - 1HHC

 

Pfc. Edward C. Gaudette - C Company Major General James M. Gavin - HHC - 4 Combat Jumps George L. Gaylon - G Company Tech/5 Kenneth E. Geiler - Svc Co.- KIA Normandy June 24th 1944 Pvt. Robert Geise - G Co.
Pfc. Edward Gaudette - C Co. General James Gavin - HHC Tech/4 George Gaylon - G Co. Tech/5 Kenneth Geiler - Svc Co. Pvt. Robert Geise - G Co.

 

 

Pfc. Morris Gelber - H Company Pvt Michael Gerun  3HHC Cpl. Commie Gibbs Pfc. Thomas L Glass - B Company Lt. Col. Arthur Gorham - 1HHC - KIA Sicily July 12th 1943 awarded DSC
Pfc. Morris Gelber - H Co. Pvt. Michael Gerun - 3HHC. Cpl. Commie Gibbs - 2HHC Pfc. Thomas Glass - B Co. Lt. Col. Arthur Gorham - 1HHC

 

 

Major James A. Gray - 2HHC Pvt. William Gray - 3HHC Pfc. Billy G. Hahnen - G Co. - 4 Combat Jumps Cpl. Curtis R. Hale - 2HHC Robert Hammerstrom
Maj. James A. Gray - 2HHC. Pvt. William Gray - 3HHC. Pfc. Billy G. Hahnen - G Co. Cpl. Curtis R. Hale - 2HHC Robert Hammerstrom - A Co.

 

 

Lt John Hamula - F Co.- KIA Ardennes January 5th 1945 Staff Sergeant Charles R. Hannabass - Svc. Co. Pfc. Dennis C. Hannah - E company Pfc. Raymond H. Hardesty - Svc. Co. Pvt. Barnard W. Hegedus - G Co.
Lt John Hamula - F Co. S/Sgt. Charles Hannabass - Svc.Co. Sgt. Dennis C. Hannah - E. Co. Pfc. James H. Hardesty - Svc. Co. Sgt. Barnard Hegedus - G Co.

 

 

Pfc. Marcus Heim - A Co. - Distinguished  Service Cross Pfc. Walter A. Heinemann - B Co.- KIA  Normandy June 23rd 1944 Tech/5  Bradley W. Hinchliff - Service Company Lester Hittepole Cpl. Gibson Holland - 3HHC
Pfc. Marcus Heim - A Co. Pfc. Walter A. Heinemann - B Co. T/5 Bradley W. Hinchliff - Svc. Co.    S/Sgt. Lester Hittepole - 1HHC    Cpl. Gibson Holland - 3HHC

 

 

Pfc. Robert E. Hollenbeck - A company Pfc. Kenneth Holden - G Co. Staff Sergeant David R Holmes - B Co. width= William P Holmes - E company - KIA October 23 1944 in Holland - Bronze Star with oak leaf cluster Sergeant Major Melvin Hoover - HHC
   Pfc. Robert E Hollenbeck - B Co.     Pfc. Kenneth Holden - G Co.    S/Sgt David R Holmes - B Co.    William P Holmes - E Co.    S/Maj. Melvin P Hoover - HHC
 
 


Tech/5 Elmer Hopper - Svc. Co. Sgt. Carl Horst - G Co. Joseph R. Horvath - 2HHC _ 4 combat jumps - Bronze Star, PH w/olc Pvt. Bob Hughart - F Co. Tech/5 J. D. Humphries - Svc Co.
   Tech/5 Elmer Hopper - Svc. Co.    Sgt. Carl Horst - G Co.    Joseph R. Horvath - 2HHC    Pvt. Robert Hughart - F Co.    Tech/5 J. D. Humphries - Svc Co.
 
 


Tech/5 Jerry Huth - HHC John R. Jackson - 2HHC Pvt George Jacobus - E Co. Samuel Jeffries - A Co. Charlie E. Johnson - 2HHC
   Tech/5 Jerry Huth - HHC    John R. Jackson - 2HHC Pvt George Jacobus - E Co.    Samuel Jeffries - A Co. Pvt. Charlie E. Johnson - 2HHC
 
 


Tech/5 James C Jones - 1st Bn Hq Co. - Le Havre, France 1945 Cpl. Carl Joseph - HHC - Bronze Star with oak leaf cluster Pfc. Frank E. Justice -  Svc. Co - Bronze Star medal Lt.Col. James L. Kaiser - 3HHC 1st Lt. Morton N. Katz -  HHC
Tech/5 James C. Jones - 1HHC    Cpl. Carl Joseph - HHC    Pfc. Frank E. Justice - Svc. Co.    Lt.Col. James L. Kaiser - 3HHC    Lt. Morton N. Katz - HHC
 
 


Pfc. Alfred Lambdin - G Co. -  4 Combat Jumps A.J. Largent - B Company Pfc.Kenneth Lau - C Co. - DOW Holland October 6th 1944 Tech/3 Harold T Lee - Medic  width= 2nd Lt. Robert Lefferson - H Co. - KIA Holland September 30th 1944
   Pfc. Alfred Lambdin - G Co.    A.J. Largent - B Co.       Pfc.Kenneth Lau - C Co. Tech/3 Howard T. Lee - medic 2nd Lt. Robert Lefferson - H Co.
 
 


Private Eugene A. Lenz - G Co. S/Sgt. Leo Lopez - I Company - Silver Star medal. John T. Lovett - Service Company - Bronze Star medal. Pfc. Donald J. MacPhee - D Co. Pfc. Medinger Magonicle - F Co.
   Private Eugene A. Lenz - G Co.    S/Sgt. Leo F. Lopez - I. Co.    John T. Lovett - Svc. Co.    Pfc. Donald J. MacPhee - D Co. Pfc. Medinger Magonicle - F Co.
 
 


Private  Francis G Maloney - G Co. Pfc. Francis Markwood - E Co. - KIA Germany  April 6th 1945 Pvt. Howard W. Matt - B Co. Tech/5 Henry J Matzelle - D Co. 1st Lt. Donald V. McFerren - Svc. Co.
   Pvt. Francis G Maloney - G Co. Pfc. Francis Markwood - E Co. Pvt. Howard W. Matt - B Co. Tech/5 Henry J Matzelle - D Co. Lt. Donald V. McFerren - Svc. Co.
 
 


Captain Daniel McIllvoy - Regimental Surgeon Corporal Don McKeage - F Co. Rudolph "Rudy" Melendez - HHC Lt. James J. Meyers - D Co. S/Sgt Fred Morgan - Medic
Capt. Daniel McIllvoy - Surgeon    Corporal Don McKeage - F Co. Rudolph "Rudy" Melendez - HHC     Lt. James J. Meyers - D Co.     S/Sgt Fred Morgan - Medic
 
 


Sgt.Robert M. Murphy - A Co. - Pathfinder - Bronze Star Medal Captain Francis Myers - G Company S/Sgt. Larry Neipling - F Co. Edward P. Newsome - H Co. Sgt. Robert J. Niland - D company - KIA June 6, 1944 Normandy, France
   Sgt. Robert M. Murphy - A Co.    Captain Francis Myers - G Co.    S/Sgt. Larry Neipling - F Co.     Edward P. Newsome - H Co.    Sgt. Robert J. Niland - D Co.
 
 


Lt. William R. Oakley - A Co. - DOW  Normandy June 6th 1944 Pfc. Dennis O'Loughlin - E company Pfc. Charles O'Neill - 2HHC Sgt. John Ostermeyer - 1HHC Pvt. Andrew Overly - H Co. - KIA Holland October 10th 1944
   Lt. William R. Oakley - A Co.    Pfc. Dennis O'Loughlin - E Co. Pfc. Charles O'Neill - 2HHC Sgt. John W.Ostermeyer - 1HHC Pvt. Andrew Overly - H Co.
 
 


Cpl. Joseph L. Palmisano - G Co.  PH wolc Pvt. Charles Pastor - G Co. Sfc. Carl W. Paul - F Company Pfc. Robert M. Peel - A Company Tech/5 Arold W. Peterman - I Company
Cpl. Joseph Palmisano - G Co. Pvt. Charles Pastor - G Co.    Sfc. Carl W. Paul - F Co.    Pfc. Robert M. Peel - A Co.    Tech/5 Arnold W. Peterman - I Co.
 
 


Pvt. Joseph C. Petty - C Company S/Sgt Duaine "Pinky" Pinkston - Medic Kenneth Pippen - G Co. Private Nicholas Polachek - C Company 2nd Lt. Sal A. Polisano - E Company
   Pvt Joseph C. Petty - C Co.    S/Sgt Duaine Pinkston - Medic       Kenneth Pippen - G Co.     Pvt. Nicholas Polachek - C Co.     2nd Lt. Sal A. Polisano - E Co.
 
 


S/Sgt. John Portis - E company Pfc. Frank F. Potts - H company Pfc. George Rajner - D Co. - KIA Normandy July 3rd 1944 Pfc. Clyde Rankin - A Company Sgt John P. Ray - F Co. - DOW Normandy June 7th 1944
    S/Sgt. John Portis - E Co.     Pfc. Frank F. Potts - H Co.    Pfc. George Rajner - D Co.    Pfc. Clyde Rankin - A Co.     Sgt. John P. Ray - F Co.
 
 


Sgt. Jim Ricci - A Co. Lt. Bill Richardson - B Co. Walter Robinson  - 3HHC James Rodier Captain Clyde R. Russell - E Co.
    Sgt. Jim Ricci - A Co.    Lt. Bill Richardson - B Co.    Walter Robinson - 3HHC    Pfc. James V Rodier - 2HHC   Captain Clyde R. Russell - E Co.
 
 


Pvt. William R. Russell - H Co. - KIA Holland October 6th 1944 Pfc. Jerome Sader - 2HHC. S/Sgt. Otis Sampson - E Co. - Silver Star Medal - Citation For Gallantry In Action - 4 combat jumps. Pfc. Billie D. Samson - A Co. Pfc. William "Billy" Sanchez - G Co. - KIA Ardennes.
   Pvt. William R. Russell - H Co.    Pfc. Jerome Sader - 2HHC.    S/Sgt. Otis Sampson - E Co.    Pfc. Billie D. Samson - A Co.    Pfc. William Sanchez - G Co.
 
 


Capt. Edwin Sayre - A Co. Pfc. Karl Schmidt - I Co. Pfc. Arthur "Dutch" Schultz - C company Corporal Francis X. Schweikert - G Co. - POW Stalag XIIA Limburg, Germany Pvt. Mart Smith - F Co. - DOW Holland September 19th 1944
   Capt. Edwin Sayre - A Co. Pfc. Karl Schmidt - I Co. Pfc. Arthur "Dutch" Schultz - C Co. Cpl. Francis X. Schweikert - G Co.    Pvt. Mart Smith - F Co.
 
 


Private Ralph H. Smith - G Co. Sgt. Robert L. Smith - F Co. Private William Smith - G Co. Lawrence Solari - F Co. Pfc. George Spartichino - H Co.
   Pvt. Ralph H. Smith - G Co.     Sgt. Robert L. Smith - F Co.     Pvt. William Smith - G Co.    Lawrence Solari - F Co.    Pfc. George Spartichino - H Co.
 
 


Sgt. John Steele - F Co. - 4 Combat Jumps Pfc. Northam H. Stolp - B Co. Captain Alexander "Pete" Suer - DOW Ardennes February 1st 1945 Staff Sergeant Donald Sutherland - I Co. Constantine Szwedo - B Company
    Sgt. John Steele - F Co.    Pfc. Northam H. Stolp - B Co.    Captain Alexander "Pete" Suer    S/Sgt. Donald Sutherland - I Co.    Constantine Szwedo - B Co.
 
 


Pfc. Michael C. Tadeusiak - D Co. Pvt. Ladislau "Laddie" Tlapa - F Co. - KIA Normandy June 6th 1944 Pfc. William H. Tucker - I Co. Pfc. Chester Urban - G Co. - Silver Star and Broze Star medals - 4 Combat Jumps Major Benjamin Vandervoort - 2HHC
   Pfc. Michael Tadeusiak - D Co. Pvt.Ladislau "Laddie" Tlapa - F Co.    Pfc. William H. Tucker - I Co.    Pfc. Chester Urban - G Co. Major Benjamin Vandervoort - 2HHC
 
 


Pfc. Lester L. Vest - C Company Tech-4 Tony J. Vickery - 1HHC - KIA Normandy June 11th 1944 Tech/4 Virian A. Wadford - HHC Sgt. Taylor C. Waldron - G Company Corporal Dale Weatherwax - H Co. - KIA Holland September 19th 1944
    Pfc. Lester L. Vest - C Co.     Tech-4 Tony J. Vickery - 1HHC    Tech/4 Virian A. Wadford - HHC    Sgt. Taylor C. Waldron - G Co.    Corporal Dale Weatherwax - H Co.
 
 


Gerald Weed Tech/4 James "Stanley" Wells - D Co. Medic Private First Class William W. Whalen - F Company Cpl. Carl H. White - 1HHC Pfc. Richard F. White - F Co.
    Sgt. Gerald R. Weed - D Co.     Tech/4 James "Stanley" Wells    Pfc. William W. Whalen - F Co.    Cpl. Carl H. White - 1HHC    Pfc. Richard F. White - F Co.
 
 


Gerald Willen - HHC Pvt. Eldon Willoughby - 2HHC Leroy J. Wilson - 1HHC Pfc. Wilbur A. Wright - 2HHC Sgt Spencer Wurst - F Co.
   Gerald Willen - HHC    Pvt. Eldon Willoughby - 2HHC    Leroy J. Wilson - 1HHC    Pfc. Wilbur A. Wright - 2HHC     Sgt. Spencer Wurst - F Co.
 
 


Staff Sergeant Ronald H. Wynn - F Company Sgt. James J. Yates - G Co.  PH WOLC Pfc. David York - B Co. Pfc. Robert Young - C Co. DNB-S  March 8th 1944 Major Edward A. Zaj - HHC
S/Sgt. Ronald H. Wynn - F Co.    Sgt. James J. Yates - G Co.    Pfc. David C. York - B Co.     Pfc. Robert J. Young - C Co.    Maj. Edward A. Zaj - HHC
 
 


Sergeant Emmett L.Zimmerman - A  Company
   Emmett L. Zimmerman - A Co.
 
 


 
 


 

456th Parachute Field Artillery Battalion

 

 

Sgt. Robert D Beggs - C Btry. Pfc. Walter Blankenship - B Btry. Pfc. Robert A. Dare - A Battery Pvt. Harry Greenfield - C Battery Joseph R. Hernandez
   Sgt. Robert D. Beggs - C Btry.    Pfc. Walter Blankenship - B Btry.    Pfc. Robert A. Dare - A Btry.    Pvt. Harry Greenfield - C Btry.    Joseph Hernandez - B Btry.

 

 

Alvin Hardy Holt Richard B. Karr -  HQ Battery Edward Lakomy - HQ Battery Cpl. Henry C. Langevin  -  B Battery
   Alvin H. Holt - B Btry. Pvt. Richard B.Karr - Unk Btry Pvt. Edward Lakomy - HQ Btry.    Cpl. Henry Langevin - B Btry. Pvt. John Lombardo - HQ Btry.

 

 

Cpl. James E Machen - C Battery John McKenzie -  A Battery Sgt. Jacob "Jack" Merkin - HQ Battery. Sgt. Fred Migliori - A-Battery Dick Mote - A Battery
Cpl. James E Machen - C Btry. Sgt. John McKenzie - A Btry. Sgt. Jacob Merkin - HQ Btry. Sgt. Fred Migliori - A Btry    Tech/4 Dick Mote - HQ Btry.

 

 

Jack O. Phelps Sgt. Frank Pfiel Staff Sergeant George Sipple - A Battery Corporal Weslet G. Snell - C Battery - Silver Star medal Sgt. Joseph N. Thomas - C Btry
   Jack O. Phelps - B Btry. Sgt. Frank Pfiel - Unk Btry S/Sgt. George S. Sipple - A Btry Cpl. Wesley G. Snell - C Btry Sgt. Joseph N. Thomas - C Btry

 

 

Cpl. Nick Turnbeau 456PFA-A width= Lt. Robert W. Zost - E Btry
Cpl. Nick Turnbeau - A Btry    Lt. Robert W. Zost - E Btry

 

 

 

 


 

80th Airborne Anti-Aircraft Battalion

 

 

Pvt. Stanley Bogusz - Unk Battery W/O John W Bos - HQ Battery S/Sgt James M Boster - Unk Battery Sgt. Roland Boteler - C Battery Lt. Donald Davidson - Unk Batt.
   Pvt. Stanley Bogusz - Unk Btry.    W/O John W Bos - HQ Btry.    S/Sgt James Boster - Unk Btry.    Sgt. Roland Boteler - C Btry    Lt. Donald Davidson - Unk Btry
 
 


Tech/3 Steve W DeAnna - Med Detachment Captain Arthur G. Kroos Jr. - 80th AA - HQ Company - POW September 1944 to May 1945 Pfc. Ray Fary - C Battery Cpl. Lawrence E. Fox - A Battery Cpl. Charles S. Fink - 80AA
   Tech/3 Steve W DeAnna - Med. Capt. Arthur Kroos Jr. - HQ Btry Pfc. Ray E. Fary - C Btry Sgt. Lawrence Fox - A Btry Cpl. Charles S. Fink - Unk Btry
 
 


1/Sgt. Norman Hilgemyer - C Battery Pfc. Charles M. Jobe - F Battery Corporal Hershcel J. Lamie  D Battery Pfc. Adam Lucas - E Battery Sgt. Harold P Luken - B Battery  width=
1/Sgt. Norman Hilgemyer - C Btry Pfc. Charles M. Jobe - F Batt. Cpl. Herschel Lamie - D Btry    Pfc. Adam J. Lucas - E Btry Sgt. Harold P Luken - B Btry
 
 


Tech/5 Gerald McNeill - B Battery Pfc. Gettis Mooree - F Battery Pfc. Charles Schaible - A Battery Pfc. Bruno Wilk - 80AA-C Battery
 Tech/5 Gerald McNeill - B Btry    Pfc. Gettis Mooree - F Btry  Pfc. Charles Schaible - A Btry    Cpl. Stokes M. Taylor - DSC    Pfc. Bruno Wilk - C Battery
 
 


   

 

 

307th Airborne Engineer Battalion - Company B

 

 

Lt. Francis Capozzi Tech/5 Donald J. Standlick - 307th Airborne Engineers - B Company
    Lt. Francis (Capozzi) Scott       Pvt. Moses DeSouza Cpl. Stephen A. Paliwoda Cpl. Elmer Q. Siddall Tech/5 Donald J. Standlick

 

 

 

 

307th Airborne Medical Company

 

 

Sgt. Raymond Eckert Lelan E. Allen Pfc. Glenn W. Raine

 

 

 
 


 
 


 

 


 

Return to Welcome Page                                                                                 Return to Soldiers Index

 
 





 
 


Find us on Facebook

Visitor

Website Statistics
4 Inkjets
 

HOME     |     ABOUT US     |     MEMBERSHIP     |     HISTORY     |     CONTACT US

Copyright 2012 505rct.org, All rights reserved.
Webmaster

to place a 505 veteran on this page.